Univar expanderar i Norden med Shells smörjmedel
Företaget stärker sin närvaro på den nordiska marknaden och ger sig in på en ny marknad för smörjmedel
Bryssel, Belgien – 7 december 2009 – Univar, ett ledande globalt företag som specialiserar sig på försäljning, marknadsföring, användning samt säker och effektiv hantering av ett brett urval av kemikalier och ingredienser, meddelar att de har undertecknat ett nytt långsiktigt distributionsavtal med dotterbolag från Shellgruppen i Danmark, Finland, Norge och Sverige i syfte att marknadsföra, sälja och distribuera Shells smörjmedel i de fyra länderna.
Avtalet ligger helt i linje med Univars strategi som försäljningsbolag och marknadsföringsbolag för målinriktad tillväxt på strategiskt viktiga marknader. Arrangemanget med Shell håller nu på att genomgå en godkännandeprocess hos de nödvändiga tillsynsmyndigheterna och förväntas börja gälla under det andra kvartalet år 2010.
Univar har varit marknadsledande i Norden under flera år, försett kunder ett brett urval av industriprodukter, allt från olja och gas till livsmedels- och läkemedelsprodukter, från sina lokala återförsäljare i Danmark, Norge, Finland och Sverige. Shell Lubricants tillverkar och blandar produkter för en rad olika användningsområden, från privatbilism till gruvdrift och från kraftgenerering till kommersiella transporter. Företaget har en utmärkt varumärkesposition i regionen och dess varumärken, produktteknik, operativa överlägsenhet samt globala räckvidd hjälper till att göra Shell till konsumenternas förstahandsval över hela världen.
Univar kommer att börja lagerhålla Shells produkter i sina lokala lager samt investera i upprättandet av ett nytt centrallager i Göteborg. För att fortsätta tillhandahålla den förstklassiga kundservice och tekniska utvecklingsexpertis som Shell Lubricants är berömda för kommer även personal att föras över till Univar när avtalet träder i kraft (under samråd med personalen).
John van Osch är chef för Univar EMEA: ”Vi ser fram emot att få välkomna personalen från Shell Lubricants Nordic till vårt högpresterande team. Deras kompetens, expertis och know-how kommer att bli ovärderlig i arbetet med att stärka vår marknadsledande position i Norden.”
”Shell är en innovativ och ledande tillverkare av smörjmedel. Vi är därför stolta över att ha valts ut att sälja, marknadsföra och distribuera de högkvalitativa produkterna från denna världsledande tillverkare. Detta avtal passar perfekt, och kommer att ge en knuff framåt för affärsverksamheterna i båda företagen,” sade Ola Tengroth, regional chef för Norden, Univar Europe.
Univar är verksamt från 56 distributionsplatser i 20 länder över hela Europa och har 2 400 lokalanställda som betjänar mer än 50 000 europeiska kunder i ett skiftande utbud av industrier inklusive lackering, livsmedel, vård- och omsorg, läkemedel och andra stora sektorer.
För mer information om Univar Europe, gå till: www.univareurope.com
Om Univar Univar är en av världens ledande oberoende distributörer av industri- och specialkemikalier samt relaterade tjänster. Univar förser sin kundbas, som består av 250 000 kunder, ett brett produktsortiment. Univar har ett nätverk med cirka 170 distributionsställen i Nordamerika, Europa och Kina. År 2008 redovisade Univar en försäljning på 9,4 miljarder US-dollar. För mer information, gå till: www.univarcorp.com
För ytterligare information kontakta:
|
Catherine Lennon Kommunikationsansvarig Europa, Mellanöstern och Afrika Univar Europe Rue de la Petite Ile 4 1070 Bryssel Belgien Tel: +32 (0) 2 525 05 63 Fax: +32 (0) 2 520 17 51 Mobil: +32 (0) 478 251 588 catherine.lennon@univareurope.com |
Ola Tengroth Regional Director Nordics Univar Nordic Marieholmsgatan 56 SE-401 20 Göteborg Sweden T +46 (0)31 83 81 01 F +46 (0)31 83 81 58 M +46 (0)706 798 804 ola.tengroth@univareurope.com | |